Dlaczego warto czytać dzieciom książeczki po angielsku

Czytanie dzieciom anglojęzycznych książeczek przynosi szereg korzyści. Dzięki temu maluch osłuchuje się z brzmieniem języka, w nieświadomy sposób przyswaja gramatykę, rozwija słownictwo, poznaje nowe zwroty i wyrażenia, symuluje koncentrację i wyobraźnię, poznaje elementy kultury krajów anglojęzycznych, kształtuje pozytywne nastawienie do języka obcego, zdobywa wiedzę o świecie i w przyjemny sposób spędza czas w towarzystwie rodzica.

Kiedy warto zacząć czytanie z dzieckiem po angielsku? Im wcześniej, tym lepiej. Młody umysł jest niezwykle chłonny i z łatwością zapamiętuje nowe słówka i wyrażenia. Warto wyrobić w dziecku nawyk czytania książeczek w języku obcym. Gdy pociecha dorośnie, stanie się to dla niej naturalną formą spędzania czasu wolnego.

Jak dobrać odpowiednią książkę anglojęzyczną dla dziecka? Pod uwagę wziąć powinno się tutaj między innymi wiek. Książeczki w języku angielskim najczęściej są podzielone na te dla maluchów (0 — 3 rok życia), przedszkolaków (3 — 6 lat) oraz starszaków (powyżej 6 roku życia). Równie istotna kwestia to zainteresowania dziecka. Na sklepowych półkach znaleźć można książki zarówno o zwierzątkach, jak i samochodach czy kosmosie. Niemniej istotny jest poziom językowy. Inna książeczka dobrze sprawdzi się u dziecka, które dopiero rozpoczyna swoją przygodę z językiem obcym, inna — u takiego, które uczy się go już od pewnego czasu i rozumie podstawowe struktury. Sporą rolę odgrywa tu także czas koncentracji uwagi, który decyduje o tym, jak długi tekst maluch jest w stanie przyswoić i jaka powinna być proporcja między ilością tekstu i ilustracjami.

Szukając wartościowych, ciekawych książeczek dla dzieci po angielsku, warto nieco bliżej zapoznać się z asortymentem księgarni internetowej Little Forest. Na uwagę zasługują tu między innymi pozycje od wydawnictwa Usborne. Jedną z nich jest „Seashore Sounds”. To jedyna w swoim rodzaju książka dźwiękowa zawierająca specjalne powycinane i wyżłobione strony oraz przyciski, które zabierają malucha w sensoryczną podróż na tętniące życiem morskie wybrzeże. Dziecko wsłuchać może się tu w odgłosy delfinów, mew, fal oraz kutrów rybackich. Tym, co wyróżnia tę książeczkę po angielsku jest również przyjazny najmłodszym tekst oraz kolorowe, przykuwające wzrok ilustracje. Skutecznie rozwija ona koncentrację i koordynację wzrokowo — ruchową.

Domową biblioteczkę dziecka uczącego się języka angielskiego warto wzbogacić również o jedną z książeczek z serii „100 things to know about…”. Jedną z nich jest „100 things to know about Space”. To edukacyjna książka o kosmosie w formie pytań i odpowiedzi. Dziecko dowiedzieć może się z niej między innymi jak szybko poruszają się satelity i statki kosmiczne, jak długo trwałaby podróż na marsa czy jakie umiejętności musi posiadać astronauta. Do głównych zalet tej pozycji zaliczyć można zabawne ilustracje, zaskakujące ciekawostki oraz wnikliwe opisy.