Jak przygotować dziecko do żłobka
Jak krok po kroku przygotować dziecko do żłobka i ułatwić mu rozpoczęcie nowego etapu życia? Oto garść przydatnych wskazówek na ten temat.
Wizyta w żłobku będzie dla dziecka znacznie łatwiejsza, gdy już od pierwszych miesięcy życia przyzwyczajać będziemy je do nowych twarzy — czy to na placu zabaw, czy podczas wizyt u rodziny i znajomych. W ten sposób maluch nabierze odwagi i znacznie łatwiej będzie nawiązywać mu nowe kontakty. Doskonały sposób na oswajanie dziecka z nowymi miejscami to nocowanie u dziadków czy przyjaciół. Dzięki temu pociecha nie będzie się bała zasypiać w żłobku bez rodziców, a zabawa z nowo poznanymi dziećmi nie będzie sprawiać jej żadnych problemów. Pomocne okazać może się także czytanie książeczek lub słuchanie bajek opowiadających o żłobku. Spędzając w ten sposób czas z maluchem, będzie on miał okazję zapytać o wszystkie nurtujące go kwestie. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także pozwalanie dziecku na samodzielną zabawę. Kilka razy w ciągu dnia może ono bawić się samo lub z rodzeństwem bez ingerencji rodziców. Kiedy pójdzie do żłobka, będzie mu łatwiej odnaleźć się pośród grupy dzieci, gdzie nie będzie jedyną osobą wymagającą uwagi. Oprócz tego, warto ograniczyć noszenie malca na rękach i uczyć go samodzielnego spożywania posiłków oraz zasypiania w ciągu dnia. Konieczne będzie także stopniowe przyzwyczajanie go do korzystania z nocnika.
Po wyborze żłobka, warto wybrać się z dzieckiem na spacer tak, aby poznało ono drogę do niego. To świetna okazja, aby przyjrzeć się, co będzie się mijało po drodze i jak wygląda sam budynek.
Na kilka dni przed pierwszą wizytą w żłobku, warto przygotować wszystkie niezbędne dokumenty. Niezbędne okazać mogą się także zakupu. W żłobku dziecko potrzebować będzie kompletu zapasowych ubranek, kapci zapinanych na rzepy ze stabilną podeszwą, butelki lub kubeczka, piżamy, pieluszek oraz nawilżanych chusteczek. Nie obędzie się ono również bez ulubionej zabawki.
Rozstając się z dzieckiem należy uprzedzić je, czego może się spodziewać. Nigdy nie należy mu mówić, że zaraz wrócimy. Taki nieprawdziwy komunikat jedynie z pozoru ułatwia rozstanie. W rzeczywistości, wzbudza on w maluchu niepokój. Zamiast tego, warto powiedzieć pociesze, że rozstajemy się z nią na kilka godzin, ale przez ten czas będziemy o niej cały czas myśleć. Dziecko uspokoi się również wtedy, gdy powiemy mu, że w przedszkolu czekają na niego ciocie, inne dzieci oraz mnóstwo zabawek.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że żłobek jest dla dziecka miejscem, w którym może ono rozwijać swoją samodzielność. W związku z tym, warto postarać się, aby utrzymać w domu możliwie jak najwięcej żłobkowych rytuałów, takich jak chociażby samodzielne jedzenie przy stole czy siadanie na nocniku.
Każdy rodzic powinien być także świadomy tego, że dzieci adaptują się w różnym czasie. Jeden maluch przyzwyczai się do żłobka w tydzień, inny — w miesiąc. Po pewnym czasie będzie się on bawił tam tak dobrze, że będzie go trudno przekonać do powrotu do domu.