Kategorie
blog o żłobkach

Ile kosztuje żłobek

Każdy rodzic zadbać powinien o odpowiednio wczesne zapisanie swojego dziecka do żłobka. Do wyrobu są tutaj placówki państwowe oraz prywatne. Ile kosztuje korzystanie z każdej z nich?

Żłobek państwowy prowadzony może być zarówno przez gminę, jak i organizację czy osobę prywatną. Żłobki publiczne powstają na zlecenie gmin, które to ustalają wysokość opłat za pobyt dziecka w tego typu placówce i przekazują konkretne środki na dofinansowanie. Z jakimi kosztami należy się liczyć zapisując dziecko do żłobka państwowego? Łączna kwota podzielona jest na opłatę za pobyt i za wyżywienie. Pierwsza z nich to około 2 złote za godzinę, druga — od 7 do 8 złotych dziennie. Przyjmując, że dziecko przebywać będzie w żłobku w każdy dzień roboczy przez około 9 godzin, miesięcznie kosztować będzie to około 500 złotych. Czas ten może zostać wydłużony na wniosek rodziców, lecz wiązać będzie się to z dodatkowymi kosztami. Warto również zdawać sobie sprawę z faktu, iż czesne za żłobek nie jest zwracane w sytuacji, gdy dziecko zachoruje.

Alternatywą dla żłobków publicznych są obiekty prywatne. Koszt opieki nad dzieckiem jest tutaj ustalany indywidualnie. Osoby prowadzące placówki tego typu liczyć mogą na atrakcyjne dotacje celowe z budżetu państwa, dzięki którym na którym na korzystanie z tego typu żłobków pozwolić może sobie coraz więcej rodziców. W znaczącej części prywatnych żłobków obowiązuje jednorazowe wpisowe, które waha się od 200 do 500 złotych. W zależności od miasta, ceny za korzystanie z tego placówek wynoszą od 650 do 1500 złotych miesięcznie. Żłobki niepubliczne bardzo często oferują różnego rodzaju zajęcia dodatkowe. Ich koszt to około 25 — 50 złotych miesięcznie. Istnieje tu także możliwość wykupienia opieki w weekendy. Jest to wydatek rzędu 60 — 100 złotych dziennie.

Spora część rodziców, zamiast posyłać dziecko do żłobka decyduje się na wynajęcie niani. Miesięczny koszt jej zatrudnienia wahać może się od około 1500 do około 2000 złotych.

Dodaj komentarz