Ile kosztuje żłobek

Każdy rodzic zadbać powinien o odpowiednio wczesne zapisanie swojego dziecka do żłobka. Do wyrobu są tutaj placówki państwowe oraz prywatne. Ile kosztuje korzystanie z każdej z nich?

Żłobek państwowy prowadzony może być zarówno przez gminę, jak i organizację czy osobę prywatną. Żłobki publiczne powstają na zlecenie gmin, które to ustalają wysokość opłat za pobyt dziecka w tego typu placówce i przekazują konkretne środki na dofinansowanie. Z jakimi kosztami należy się liczyć zapisując dziecko do żłobka państwowego? Łączna kwota podzielona jest na opłatę za pobyt i za wyżywienie. Pierwsza z nich to około 2 złote za godzinę, druga — od 7 do 8 złotych dziennie. Przyjmując, że dziecko przebywać będzie w żłobku w każdy dzień roboczy przez około 9 godzin, miesięcznie kosztować będzie to około 500 złotych. Czas ten może zostać wydłużony na wniosek rodziców, lecz wiązać będzie się to z dodatkowymi kosztami. Warto również zdawać sobie sprawę z faktu, iż czesne za żłobek nie jest zwracane w sytuacji, gdy dziecko zachoruje.

Alternatywą dla żłobków publicznych są obiekty prywatne. Koszt opieki nad dzieckiem jest tutaj ustalany indywidualnie. Osoby prowadzące placówki tego typu liczyć mogą na atrakcyjne dotacje celowe z budżetu państwa, dzięki którym na którym na korzystanie z tego typu żłobków pozwolić może sobie coraz więcej rodziców. W znaczącej części prywatnych żłobków obowiązuje jednorazowe wpisowe, które waha się od 200 do 500 złotych. W zależności od miasta, ceny za korzystanie z tego placówek wynoszą od 650 do 1500 złotych miesięcznie. Żłobki niepubliczne bardzo często oferują różnego rodzaju zajęcia dodatkowe. Ich koszt to około 25 — 50 złotych miesięcznie. Istnieje tu także możliwość wykupienia opieki w weekendy. Jest to wydatek rzędu 60 — 100 złotych dziennie.

Spora część rodziców, zamiast posyłać dziecko do żłobka decyduje się na wynajęcie niani. Miesięczny koszt jej zatrudnienia wahać może się od około 1500 do około 2000 złotych.