Kategorie
blog o żłobkach

Rodzaje zajęć w żłobkach

Nowoczesne żłobki oferują swoim podopiecznym szereg różnych zajęć. Jak wygląda typowy dzień w tego typu placówce?

Każdy żłobek posiada ustalone godziny posiłków, leżakowania oraz zabiegów higienicznych. Jeżeli chodzi natomiast o gry i są zabawy, są one ustalane indywidualnie pod kątem osobistych preferencji maluchów. Dziecko chodzące do żłobka uczestniczyć może między innymi w zajęciach dydaktycznych, manualnych, ruchowych, relaksacyjno — wyciszających, muzycznych czy tematycznych. Prowadzone są one zarówno indywidualnie, jak i grupowo.

Odbywające się w żłobkach gry i zabawy mają formę zajęć ogólnorozwojowych mających na celu wspomaganie rozwoju poszczególnych umiejętności maluchów. Skutecznie rozwijają one zdolności językowe, mowę, koordynację wzrokowo — ruchową oraz poszczególne zmysły. To także doskonały sposób na naukę współpracy z rówieśnikami. Szereg żłobków w czasie zabaw wykorzystuje elementy pedagogiki Marii Montessori, kinezjologii edukacyjnej oraz pedagogiki zabawy.

W każdym ze żłobków odbywają się zajęcia plastyczne, które to mają na celu pobudzanie kreatywności oraz wyobraźni dzieci. To także znakomity sposób na stymulowanie zdolności manualnych. W ich trakcie maluchy korzystają z szeregu różnych technik plastycznych dopasowanych do ich wieku, z wykorzystaniem farb, kredek, modeliny, plasteliny czy bibuły.

Żaden żłobek nie może się obyć również bez zajęć muzyczno — ruchowych, które to opierają się o stymulację zmysłów wzroku, słuchu, dotyku oraz równowagi. W czasie ich trwania wykorzystywane są zarówno utwory muzyczne dla najmłodszych, jak i muzyka relaksacyjna, klasyczne czy dźwięki przyrody. Zajęcia te mają na celu umuzykalnić dzieci oraz nauczyć ich poczucia rytmu. To także znakomita gimnastyka dla ciała i świetny sposób na integrację w grupie. Podczas takich zajęć opiekunowie często wykorzystują metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Shelbourne, a także elementy ćwiczeń gimnastyki korekcyjnej, które to mają na celu zapobiec wagom postawy oraz stóp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *